Preaload Image

ELEKTRİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

AKADEMİK KADRO

BÖLÜM BAŞKANI (Vekil) – Profesör Doktor Halis ALTUN

İlgi alanları:
İşaret İşleme, Ses İşaret Analizi, Ses İçerik Analizi, Görüntü İşleme, Duygu Tanıma, Yapay Sinir Ağları, Gömülü Sistemler, Öznitelik Çıkarımı, Öznitelik Kaynaştırma

Kısa Özgeçmiş:

Prof. Dr. Halis Altun 1991 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1993 yılında YÖK tarafından verilen Yurtdışı Yüksek Öğrenim Bursunu kazandı ve İngiltere’de yüksek öğrenim gördü. Doktora çalışmalarını 1999 yılında Nottingham Universitesinde tamamladı. Doktora araştırma konusu yapay sinir ağları kullanarak bir artikülatori ses sentezleyici için etkin parametrelerin belirlenebilmesi amacı ile akustik-artikülatöri eşleşme probleminin incelenmesini kapsamaktadır. Doktora çalışmaları sonrasında, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde Doktor Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 2006 yılında ses işaretlerinden duygu tanıma probleminin çözümü için parametre seçimi ve karar füzyon teknikleri üzerinde araştırma yapmak üzere Prof John Shawe Taylor yönetimindeki “Machine Learning Group-ISIS” araştırma grubunda çalışmalar yapmak üzere İngiltere Southampton Universitesinde misafir araştırmacı olarak bulundu. Çalışmalarının ilk bölümünü ISIS grubunda tamamlayan Prof. Dr. Halis Altun, çalışmalarına daha sonra University College of London (UCL) Bilgisayar Mühendisliği bölümünde devam etti. Prof. Dr. Halis Altun Niğde Ömer Halisdemir Üniversite Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde bir araştırma grubu kurdu. Araştırma grubu özellikle yapay sinir ağları, genetik algoritma, tabu araştırma vb yöntemler ile İşaret İşleme ve Örüntü Tanıma Tekniklerinin gömülü sistemlere uyarlanması üzerine çalışmalar yaptı. Prof. Dr. Halis Altun ayrıca mühendislik eğitimi üzerine çalışmalar yaptı ve makaleler yayınladı. Ulusal ve uluslararası fonlarca desteklenen çok sayıda araştırma projesinde görev aldı. Çalışma sonuçları uluslararası ve ulusal dergi, kongre ve konferanslarda yayınlandı. 2011-2015 yılları arasında Mevlana Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm başkanlığı ve 2015-2017 yılları arasında KTO Karatay Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm başkanlığı görevleri yürüttü.

İletişim:
Eposta: halisaltun@thk.edu.tr 
Tel:
Ofis: 166

Doktor Öğretim Üyesi Ertan ZENCİR

İlgi alanları:
Enerji-verimli haberleşme devreleri, kablolu ve kablosuz haberleşme alıcı-verici mimarileri, enerji-verimli RF & Analog CMOS entegre devreler, Bio-entegre devreler, mm-Dalga ve THz entegre devreler, tek-taşlı mikrodalga entegre devreler.

Kısa Özgeçmiş:

Dr. Ertan Zencir Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 1995 ve 1997 yıllarında lisans ve yüksek lisans dereceleriyle mezun oldu. Doktora eğitimini Syracuse Üniversitesi (Syracuse, New York, A.B.D.) Elektrik Mühendisliği bölümünde 2003 yılında tamamladı. Doktora tez araştırması öncesinde Amerikan Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarları için düşük güç tüketen tek-taşlı mikrodalga geniş-bant entegre yükselteci ve yer altına nüfuz edebilen UHF anten tasarım ve üretimini gerçekleştirdi. Doktora tezi araştırma sürecinde NASA Jet Propulsion Laboratuvarları tarafından desteklenen “NASA Gezegenler Arası Robotik Misyonlar için Düşük Güçlü SOI (Silicon-on-Insulator) CMOS Alıcı-Vericisi” başlıklı projede Mars’a gönderilen robot araçların haberleşme birimlerinin minyatürize edilmesine yönelik entegre haberleşme alıcısı tasarımını uzman araştırmacı olarak gerçekleştirdi. Bu projedeki lider çalışmaları ve teknolojik katkılarından dolayı NASA Onur Grubu Başarı Ödülü’ne layık görüldü (2006). Doktora sonrasında 2004-2005 yılları arasında Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi  Elektrik Mühendisliği bölümünde Yrd Doç olarak RF/Analog entegre devre tasarımı konusunda araştırma ve öğretim yaptı. Endüstriyel deneyimini ilk olarak 2005-2006 arası kıdemli tasarımcı olarak çalıştığı Nokia Cep Telefonları Radio Frekans Entegre Devre tasarım grubunda -CDMA haberleşme standardı için CMOS/BiCMOS RF alıcı-verici tasarımı üzerine- edindi. 2006 yılından 2011 yılına kadar Broadcom Corp.’da kıdemli bilim adamı olarak çalıştı. RF geniş-bant grubundaki görev aldığı entegre devre ArGe projeleri arasında endüstrinin ilk çoklu-giriş çoklu-çıkış düşük gürültülü 0.18-µm BiCMOS uydu alıcısı yükselteci ve ilk 65-nm DOCSIS 3.0 entegre alıcısı da yer almaktadır. Endüstrinin ilk 40nm CMOS entegre doğrudan örnekleyen (Analog-Dijital çevirici tabanlı) tam-bant indirmeli anahtarlama modülü çipinin (Broadcom BCM4550 kodlu ürünü)sistem tasarım liderliğini yaptı.  2011-2012 arasında Tübitak Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde danışman olarak çalıştı. Analog ve RF entegre devre tasarımı alanında yayınlanan SCI makaleleri, SCI/IEEE konferans bildirileri ve bir A.B.D. patenti vardır. Eylül 2012’den itibaren Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde Doktor Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

İletişim:
Eposta: ezencir@thk.edu.tr
Tel: +90-312-589-6065
Ofis: 157

Özgeçmiş

Doktor Öğretim Üyesi Hasan AKSOY

İlgi alanları:
Dijital ölçüm sistemleri, Sinyal Sensör Durumları ve Uyuşukluk Algılama

Kısa Özgeçmiş:

Dr. Aksoy 1998 yılında Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünü Allepo Üniversitesi’nden mezun oldu. Yüksek öğrenim diplomasını 1999 yılında aynı üniversiteden aldı. Daha sonra  Fransa Paul Sabatier Üniversitesinde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını mikroelektronik ve mikrosistemler devre tasarımı alanlarında 2003 ve 2007 yıllarında yaptı.

Fransa Ulusal Bilim Araştırma Merkezinde çalışma süresi boyunca, the Big European Sensation projesinde(Dikkat, stres, uyku ve uyanıklık için ileri sensör geliştirmeleri) Fransa, İsveç ve Yunanistan’da birçok laboratuvar işbirliğine dahil oldu.

2008 Ocak ayında Allepo Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başladı. Daha sonra 2012 yılında Mamoun Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendislik Sistemleri alanında çalıştı.

2014 yılından itibaren Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde Doktor Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

İletişim:
Eposta: hsharabaty@thk.edu.tr 
Tel: +90-312-589-6064
Ofis: 157

Özgeçmiş

Doktor Öğretim Üyesi İbrahim MAHARIQ

İlgi alanları:
Hesaplamalı Elektromanyetik, Elektromanyetik, Fotonik, Elektrik Makineleri, Güç Elektroniği, Güç Sistemleri, Yenilenebilir Enerji

Kısa Özgeçmiş:

Dr. Mahariq, 2003 yılında Palastine Polytechnic Üniversitesi’nden Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünden birincilikle mezun oldu. Aynı üniversite ve bölümde 2003-2005 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalıştı. Yüksek lisans eğitimini Elektrik Makineleri Tasarımı alanında, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Mahariq, biri Hesaplamalı Elektromanyetik alanında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde, diğeri ise Fotonik alanında Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünde TOBB Üniversitesi’nde olmak üzere iki doktora eğitimi almıştır. Mahariq, doktora çalışmalarını beş yıl süresince TÜBİTAK burs desteği ile devam ettirmiştir. 2007-2011 yılları arasında çeşitli makine tasarımlarını sonlu öğe methodu kullanarak gerçekleştirmiştir. Türk Hava Kurumu Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde Doktor Öğretim Üyesi olarak 2014 yılından beri hizmet vermektedir.

İletişim:
Eposta: imahariq@thk.edu.tr 
Tel: +90-312-589-6063
Ofis: 173

Özgeçmiş

Doktor Öğretim Üyesi Javad RAHEBI

İlgi alanları:
Görüntü ve Sinyal İşleme, Medikal Görüntü Analizi, Optimizasyon Algoritmaları, Yapay Zeka Algoritmaları, Haberleşme Mühendisliği, Kablosuz Sensör Ağları

Kısa Özgeçmiş:

Dr. Javad Rahebi, 2005 yılında İran, Urmiye Azad Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden lisans, Sadjad Teknoloji Üniversitesi Elektrik Elektronik Müh. Bölümü’nden de 2009 yılında master ve 2015 yılında doktora derecesini Gazi Üniversitesinden almıştır. FİGES şirketinde, HAVELSAN, ROKETSAN, TEI, KARA HARP OKULU’nda eğitim danışmanı olarak çalıştı. Ekim 2015’den itibaren Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Doktor Öğretim Üyesi olarak hizmet vermektedir.

İletişim:
Eposta: jrahebi@thk.edu.tr 
Tel:
Ofis: 167

Özgeçmiş

Doktor Öğretim Üyesi Özgür KELEKÇİ

İlgi alanları:
Mühendislikte Matematiksel Metotlar, Matematiksel Fizik,Süpersimetrik Kütle-Çekim Kuramları, Grafen.

Kısa Özgeçmiş:

Dr. Özgür Kelekçi 2002 yılında  İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden lisans, 2005 yılında Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Elektronik Mühendisliği yüksek lisans, 2011 yılında ise Gazi Üniversitesi Fizik Bölümünden doktora derecesini aldı. Doktora  sırasında  çeşitli TÜBİTAK projeleri kapsamında Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde tam zamanlı araştırmacı olarak çalıştı. Doktora sonrasında grafen malzemesinin fiziksel özellikleri üzerinde araştırmalar yapmak üzere Güney Kore  Devleti’nin sağladığı bursla Sejong Üniversitesi’nde  doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. Siirt Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Yrd. Doç. olarak görev yaptı. ODTÜ Fizik bölümü  matematiksel fizik anabilim dalında ve İTÜ Matematik bölümünde doktora sonrası araştırmacı olarak araştırmalarına devam etti. Farklı bilim alanlarında yayınlanmış  14 adet SCI makalesi , ulusal ve uluslararası konferanslarda birçok sözlü sunumları bulunmaktadır. Yakın zamanlı araştırmaları süpersimetrik kütleçekim kuramlarındaki dualiteler ve geometrik yapılar üzerinde devam etmektedir.
İletişim:
Eposta: okelekci@thk.edu.tr
Tel:
Ofis: 157

Doktor Öğretim Üyesi Esra KARAOĞLU

İlgi alanları:
Dinamik Sistemler, Sinir Ağları, Matematiksel Biyoloji, Kararlılık ve Çatallanma Teorisi ve Popülasyon Dinamiği.

Kısa Özgeçmiş:

Dr. Esra Karaoğlu, Ankara Üniversitesi Matematik Bölümü’nden 2009 yılında ve Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü’nden 2013 yılında mezun olmuştur. Lisans eğitiminin ardından, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Matematik Bölümü’nden 2011 yılında yüksek lisans ve 2016 yılında doktora derecelerini almıştır. Lisansüstü eğitimi boyunca TOBB ETÜ’de farklı derslere asistanlıklar yapmıştır. 2014 ve 2015 yılları arasında bir yıl süre ile TÜBİTAK’tan burs alarak University of Pittsburgh, Pennsylvania’da ziyaretçi araştırmacı olarak bulunmuştur. Eylül 2017’den beri Türk Hava Kurumu Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde Doktor Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.
İletişim:
Eposta: ekaraoglu@thk.edu.tr 
Tel:
Ofis: 169

DOKTOR ÖĞRETİM ÜYESİ Tayfun OKAN – BÖLÜM BAŞKAN YARDIMCISI

İlgi alanları:
Radar Sistemleri, Anten Teorisi, Işıma Örüntüsü Analizi, Yüksek Frekans Teknikleri

Kısa Özgeçmiş:

Dr. Tayfun OKAN, 2009 yılında Başkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden lisans derecesini aldı. Ardından Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde sırasıyla 2012 ve 2018 yıllarında yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. 2012-2018 yılları arasında THK Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde öğretim görevlisi kadrosuyla ders verdi. 2018’den beri aynı bölümde Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

Başlıca çalışma alanları radar sistemleri, anten teorisi, ışıma örüntüsü analizi, yüksek frekans teknikleri olup; bu alanlarda SCI&SCI-E dahil olmak üzere dergilerde uluslararası makaleleri ve katıldığı konferanslar bulunmaktadır.

İletişim:
Eposta: tokan@thk.edu.tr
Tel: +90-312-589-6067
Ofis: 176

ÖZGEÇMİŞ

Araştırma Görevlisi Abdullah AKAYDIN

İlgi alanları:
İstatistiksel Sinyal İşleme, Görüntü İşleme

Kısa Özgeçmiş: 

Abdullah AKAYDIN lisans derecesini İzmir Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünden 2014 yılında almıştır. Hacettepe Üniversitesi’nde Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümde yüksek lisans çalışmalarına devam etmektedir. Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

İletişim:
Eposta: aakaydin@thk.edu.tr
Ofis: 160

Araştırma Görevlisi Gülce TURHAN

İlgi alanları:
Kontrol Sistemleri, Mikroişlemciler

Kısa Özgeçmiş: 

Gülce TURHAN Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında lisans derecesiyle mezun oldu. Lisans eğitimi sonrasında özel sektörde Tübitak projelerinde yer aldı.Yüksek Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde devam ettirmektedir.
Eylül 2015’ten itibaren Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır.

İletişim:
Eposta: gturhan@thk.edu.tr
Ofis: 143

DUYURULAR

EEE TUTORING SCHEDULE

EEE TUTORING SCHEDULE Tutoring sessions will take place on...

2018-2019 Fall Semester Seminars-I

2018-2019 Fall semester seminar announcement can be found here.

2018-2019 Fall Term Schedule (Updated!!)

2018-2019 Fall Term Schedule can be found here.

2018-2019 Fall Term Courses

2018-2019 Fall Term Courses can be found here.

2018-2019 Fall Term Schedule

2018-2019 Fall Term Schedule can be found here.

The deadline for the submission of integrated training reports : 05.10.2018

As stated in the flow chart under the Integrated...