Preaload Image

AKADEMİK KADRO

BÖLÜM BAŞKANI-Dr. Öğr. Üyesi Ertan ZENCİR

İlgi alanları:
Enerji-verimli haberleşme devreleri, kablolu ve kablosuz haberleşme alıcı-verici mimarileri, enerji-verimli RF & Analog CMOS entegre devreler, Bio-entegre devreler, mm-Dalga ve THz entegre devreler, tek-taşlı mikrodalga entegre devreler.

Kısa Özgeçmiş:

Dr. Ertan Zencir Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 1995 ve 1997 yıllarında lisans ve yüksek lisans dereceleriyle mezun oldu. Doktora eğitimini Syracuse Üniversitesi (Syracuse, New York, A.B.D.) Elektrik Mühendisliği bölümünde 2003 yılında tamamladı. Doktora tez araştırması öncesinde Amerikan Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarları için düşük güç tüketen tek-taşlı mikrodalga geniş-bant entegre yükselteci ve yer altına nüfuz edebilen UHF anten tasarım ve üretimini gerçekleştirdi. Doktora tezi araştırma sürecinde NASA Jet Propulsion Laboratuvarları tarafından desteklenen “NASA Gezegenler Arası Robotik Misyonlar için Düşük Güçlü SOI (Silicon-on-Insulator) CMOS Alıcı-Vericisi” başlıklı projede Mars’a gönderilen robot araçların haberleşme birimlerinin minyatürize edilmesine yönelik entegre haberleşme alıcısı tasarımını uzman araştırmacı olarak gerçekleştirdi. Bu projedeki lider çalışmaları ve teknolojik katkılarından dolayı NASA Onur Grubu Başarı Ödülü’ne layık görüldü (2006). Doktora sonrasında 2004-2005 yılları arasında Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi  Elektrik Mühendisliği bölümünde Yrd Doç olarak RF/Analog entegre devre tasarımı konusunda araştırma ve öğretim yaptı. Endüstriyel deneyimini ilk olarak 2005-2006 arası kıdemli tasarımcı olarak çalıştığı Nokia Cep Telefonları Radio Frekans Entegre Devre tasarım grubunda -CDMA haberleşme standardı için CMOS/BiCMOS RF alıcı-verici tasarımı üzerine- edindi. 2006 yılından 2011 yılına kadar Broadcom Corp.’da kıdemli bilim adamı olarak çalıştı. RF geniş-bant grubundaki görev aldığı entegre devre ArGe projeleri arasında endüstrinin ilk çoklu-giriş çoklu-çıkış düşük gürültülü 0.18-µm BiCMOS uydu alıcısı yükselteci ve ilk 65-nm DOCSIS 3.0 entegre alıcısı da yer almaktadır. Endüstrinin ilk 40nm CMOS entegre doğrudan örnekleyen (Analog-Dijital çevirici tabanlı) tam-bant indirmeli anahtarlama modülü çipinin (Broadcom BCM4550 kodlu ürünü)sistem tasarım liderliğini yaptı.  2011-2012 arasında Tübitak Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde danışman olarak çalıştı. Analog ve RF entegre devre tasarımı alanında yayınlanan SCI makaleleri, SCI/IEEE konferans bildirileri ve bir A.B.D. patenti vardır. Eylül 2012’den itibaren Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde Doktor Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

İletişim:
Eposta: ezencir@thk.edu.tr
Tel: +90-312-589-6065
Ofis: F159

Özgeçmiş

Prof. Dr. Halis ALTUN


İlgi alanları:

İşaret İşleme, Ses İşaret Analizi, Ses İçerik Analizi, Görüntü İşleme, Duygu Tanıma, Yapay Sinir Ağları, Gömülü Sistemler, Öznitelik Çıkarımı, Öznitelik Kaynaştırma

Kısa ÖzgeçmişProf. Dr. Halis Altun 1991 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1993 yılında YÖK tarafından verilen Yurtdışı Yüksek Öğrenim Bursunu kazandı ve İngiltere’de yüksek öğrenim gördü. Doktora çalışmalarını 1999 yılında Nottingham Universitesinde tamamladı. Doktora araştırma konusu yapay sinir ağları kullanarak bir artikülatori ses sentezleyici için etkin parametrelerin belirlenebilmesi amacı ile akustik-artikülatöri eşleşme probleminin incelenmesini kapsamaktadır. Doktora çalışmaları sonrasında, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde Doktor Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 2006 yılında ses işaretlerinden duygu tanıma probleminin çözümü için parametre seçimi ve karar füzyon teknikleri üzerinde araştırma yapmak üzere Prof John Shawe Taylor yönetimindeki “Machine Learning Group-ISIS” araştırma grubunda çalışmalar yapmak üzere İngiltere Southampton Universitesinde misafir araştırmacı olarak bulundu. Çalışmalarının ilk bölümünü ISIS grubunda tamamlayan Prof. Dr. Halis Altun, çalışmalarına daha sonra University College of London (UCL) Bilgisayar Mühendisliği bölümünde devam etti. Prof. Dr. Halis Altun Niğde Ömer Halisdemir Üniversite Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde bir araştırma grubu kurdu. Araştırma grubu özellikle yapay sinir ağları, genetik algoritma, tabu araştırma vb yöntemler ile İşaret İşleme ve Örüntü Tanıma Tekniklerinin gömülü sistemlere uyarlanması üzerine çalışmalar yaptı. Prof. Dr. Halis Altun ayrıca mühendislik eğitimi üzerine çalışmalar yaptı ve makaleler yayınladı. Ulusal ve uluslararası fonlarca desteklenen çok sayıda araştırma projesinde görev aldı. Çalışma sonuçları uluslararası ve ulusal dergi, kongre ve konferanslarda yayınlandı.

 

İletişim:
Eposta: halisaltun@thk.edu.tr 
Tel: +90-312-589-6063
Ofis: 173

Özgeçmiş

Doç. Dr. İbrahim MAHARIQ

İlgi alanları:
Hesaplamalı Elektromanyetik, Elektromanyetik, Fotonik, Elektrik Makineleri, Güç Elektroniği, Güç Sistemleri, Yenilenebilir Enerji

Kısa Özgeçmiş:

Dr. Mahariq, 2003 yılında Palastine Polytechnic Üniversitesi’nden Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünden birincilikle mezun oldu. Aynı üniversite ve bölümde 2003-2005 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalıştı. Yüksek lisans eğitimini Elektrik Makineleri Tasarımı alanında, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Mahariq, biri Hesaplamalı Elektromanyetik alanında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde, diğeri ise Fotonik alanında Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünde TOBB Üniversitesi’nde olmak üzere iki doktora eğitimi almıştır. Mahariq, doktora çalışmalarını beş yıl süresince TÜBİTAK burs desteği ile devam ettirmiştir. 2007-2011 yılları arasında çeşitli makine tasarımlarını sonlu öğe methodu kullanarak gerçekleştirmiştir. Türk Hava Kurumu Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde Doktor Öğretim Üyesi olarak 2014 yılından beri hizmet vermektedir.

İletişim:
Eposta: imahariq@thk.edu.tr 
Tel: +90-312-589-6063
Ofis: 173

Özgeçmiş

Dr. Öğr. Üyesi Hasan AKSOY

İlgi alanları:
Gömülü sistemler, Sayısal Devre Tasarımı, Fizyolojik Sinyaller (EEG, EKG ve EOG), Sınıflandırma, Sensorlar ve Uyuşukluk algılama

Kısa Özgeçmiş:

Dr. Hasan Aksoy 1998 yılından itibaren Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanında Lisans derecesine sahiptir. Yüksek lisans ve doktora derecelerini 2003 ve 2007 yıllarında Paul Sabatier Üniversitesi (Toulouse, FRANSA) GEET Doktora Okulundan (Elektrik, Elektronik ve Telekomünikasyon Mühendisliği) Devre tasarımı, Mikro-elektronik ve Mikro-sistemler alanında almıştır. Doktora Tezi çalışmasını LAAS-CNRS’de (Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi – Sistem Analiz ve Mimarlık Laboratuvarı) gerçekleştirdi.

Hasan Aksoy, 2008 yılından itibaren Yardımcı Doçent olarak farklı üniversitelerde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde çalıştı. Nisan 2014’ten itibaren Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Doktor Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

İletişim:
Eposta: haksoy@thk.edu.tr 
Tel: +90-312-589-6064
Ofis: F159

Dr. Öğr. Üyesi Özgür KELEKÇİ

İlgi alanları:
Mühendislikte Matematiksel Metotlar, Matematiksel Fizik,Süpersimetrik Kütle-Çekim Kuramları, Grafen.

Kısa Özgeçmiş:

Dr. Özgür Kelekçi 2002 yılında  İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden lisans, 2005 yılında Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Elektronik Mühendisliği yüksek lisans, 2011 yılında ise Gazi Üniversitesi Fizik Bölümünden doktora derecesini aldı. Doktora  sırasında  çeşitli TÜBİTAK projeleri kapsamında Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde tam zamanlı araştırmacı olarak çalıştı. Doktora sonrasında grafen malzemesinin fiziksel özellikleri üzerinde araştırmalar yapmak üzere Güney Kore  Devleti’nin sağladığı bursla Sejong Üniversitesi’nde  doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. Siirt Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Yrd. Doç. olarak görev yaptı. ODTÜ Fizik bölümü  matematiksel fizik anabilim dalında ve İTÜ Matematik bölümünde doktora sonrası araştırmacı olarak araştırmalarına devam etti. Farklı bilim alanlarında yayınlanmış  14 adet SCI makalesi , ulusal ve uluslararası konferanslarda birçok sözlü sunumları bulunmaktadır. Yakın zamanlı araştırmaları süpersimetrik kütleçekim kuramlarındaki dualiteler ve geometrik yapılar üzerinde devam etmektedir.

İletişim:
Eposta: okelekci@thk.edu.tr
Tel:
Ofis: F159

Dr. Öğr. Üyesi Esra Karaoğlu

İlgi alanları:
Dinamik Sistemler, Sinir Ağları, Matematiksel Biyoloji, Kararlılık ve Çatallanma Teorisi ve Popülasyon Dinamiği.

Kısa Özgeçmiş:

Dr. Esra Karaoğlu, Ankara Üniversitesi Matematik Bölümü’nden 2009 yılında ve Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü’nden 2013 yılında mezun olmuştur. Lisans eğitiminin ardından, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Matematik Bölümü’nden 2009 yılında yüksek lisans ve 2016 yılında doktora derecelerini almıştır. Lisansüstü eğitimi boyunca TOBB ETÜ’de farklı derslere asistanlıklar yapmıştır. 2014 ve 2015 yılları arasında bir yıl süre ile TÜBİTAK’tan burs alarak University of Pittsburgh, Pennsylvania’da ziyaretçi araştırmacı olarak bulunmuştur. Eylül 2017’den beri Türk Hava Kurumu Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde doktor öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

İletişim:
Eposta: ekaraoglu@thk.edu.tr 
Tel:
Ofis: 169

Özgeçmiş

Dr. Öğr. Üyesi Tayfun Okan

İlgi alanları:
Radar Sistemleri, Anten Teorisi, Işıma Örüntüsü Analizi, Yüksek Frekans Teknikleri

Kısa Özgeçmiş:

Dr. Tayfun OKAN, 2009 yılında Başkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden lisans derecesini aldı. Ardından Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde sırasıyla 2012 ve 2018 yıllarında yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. 2012-2018 yılları arasında THK Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde öğretim görevlisi kadrosuyla ders verdi. 2018’den beri aynı bölümde Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

Başlıca çalışma alanları radar sistemleri, anten teorisi, ışıma örüntüsü analizi, yüksek frekans teknikleri olup; bu alanlarda SCI&SCI-E dahil olmak üzere dergilerde uluslararası makaleleri ve katıldığı konferanslar bulunmaktadır.

İletişim:
Eposta: tokan@thk.edu.tr
Tel: +90-312-589-6067
Ofis: 176

Özgeçmiş

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ali Olpak

İlgi alanları:
Hadron Fiziği, Klasik ve Kuantum Alanlar Kuramı, Kuantizasyon, Kuantum Enformasyon Kuramı, Bilim Tarihi ve Felsefesi

Kısa Özgeçmiş: 

Dr. Olpak lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini sırasıyla 2008, 2010 ve 2016 yıllarında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nden almıştır. Yüksek lisans tez çalışmasını Prof. Dr. Bayram Tekin’in danışmanlığında geometrik kısıt uygulanan sistemlerin kuantizasyonu üzerine yapmıştır. Doktora tez çalışmasını ise Prof. Dr. Altuğ Özpineci’nin danışmanlığında pozitif pariteli aksiyel-vektör ağır kuarkonyumların skaler ve vektör mezonlara çiftlenimlerinin KRD toplam kuralları çerçevesinde incelenmesi üzerine yapmıştır. Yüksek enerji fiziği kuram ve fenomenolojisi üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

İletişim:
Eposta: maolpak@thk.edu.tr
Tel:
Ofis: 167

Özgeçmiş

Arş. Gör. Kübra Tül

İlgi alanları:
Sinyal İşleme, Görüntü İşleme

Kısa Özgeçmiş: 

Kübra TÜL lisans derecesini Türk Hava Kurumu Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden 2018 yılında almıştır. Hacettepe Üniversitesi’nde Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümde yüksek lisans çalışmalarına devam etmektedir. Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

İletişim:
Eposta: ktul@thk.edu.tr
Ofis: 171

Arş. Gör. Türem TOPALHAN

İlgi alanları:
Haberleşme, Savunma Teknolojileri

Kısa Özgeçmiş: 

Türem TOPALHAN lisans derecesini Kırıkkale Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden 2014 yılında almıştır. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Savunma Teknolojileri Mühendisliği bölümde yüksek lisans çalışmalarına devam etmektedir. Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

İletişim:
Eposta: ttopalhan@thk.edu.tr
Ofis: 6322

DUYURULAR

Final Exams Schedule

Please click here.

The Announcement about Research Assistants Office Hours

Online education has started after 06/04/2020. Throughout this period,...

Matlab and Proteus Tutorial Sessions

Tutorial sessions for Matlab and Proteus programs will be...

CURRICULUM WILL APPLY AS OF 2019-2020 ACADEMIC YEAR FOR DEPARTMENT OF ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING

CURRICULUM WILL APPLY AS OF 2019-2020 ACADEMIC YEAR FOR...

Department of Electrical and Electronics Engineering (2019-YKS)

Bölümümüz tanıtım sunumuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.

EEE TUTORING SCHEDULE

EEE TUTORING SCHEDULE Tutoring sessions will take place on...